Porządkowanie ścieżki nauki

2024-08-30Dkrakowski

Nie od dziś wiadomo, że praca w IT to ciągły rozwój. Jedni to uwielbiają, inni nie znoszą, ale rynek wymusza na specjalistach nieustanne zdobywanie nowych umiejętności – zarówno technicznych, jak i miękkich. W dodatku trzeba zwinne poruszać się po ciągle pojawiających się nowinkach technologicznych.

Dostęp do Materiałów

Na szczęście dostęp do materiałów edukacyjnych nie jest problematyczny. Istnieje wiele darmowych kursów, dokumentacji, jak i komercyjnych szkoleń na platformach typu Udemy czy Strefa Kursów. Ponadto, są dedykowane portale oferujące specjalistyczne szkolenia wideo. O ich cenach i jakości można by napisać niejeden artykuł, ale teraz skupię się na czymś innym.

Budowanie Roadmapy

Kiedy potrzebuję zdobyć nowe kompetencje, czy to miękkie, czy techniczne, albo osiągnąć nowy etap w karierze, buduję roadmapę. Istnieją różne metody tworzenia roadmap, ale ja preferuję graficzne przedstawienie kamieni milowych, rozbite na mniejsze zadania. Dlaczego taka forma, a nie proste bullet points? Jestem wzrokowcem i najlepiej przyswajam informacje z grafów. Jeden rzut oka na roadmapę i już wiem, gdzie jestem, jaki plan jest na najbliższy czas i jakie zadania przede mną.

Proces Tworzenia Roadmapy

Proces rysowania roadmapy traktuję jako kluczowy element nauki. To nie tylko przygotowanie i planowanie, ale także realna część procesu osiągania celu. Oczywiście, przygotowany graf może ulegać zmianie, aby dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Narzędzia do Tworzenia Roadmap

Do przygotowania roadmap używam narzędzi dostępnych na portalu roadmap.sh. (Nie, to nie jest reklama). Można tam zbudować własną roadmapę za pomocą edytora graficznego, włącznie z opisami tematów oraz linkami do materiałów. Następnie można oznaczyć status wykonania poszczególnych zadań. Portal oferuje również wiele gotowych roadmap, które są naprawdę solidnie przygotowane.

Podsumowanie

Budowanie roadmapy to dla mnie nie tylko narzędzie organizacji, ale i motywacji. Pozwala mi zobaczyć postęp, śledzić swoje cele i na bieżąco dostosowywać plan działania. Dzięki temu czuję się bardziej przygotowany do stawiania czoła nowym wyzwaniom i rozwijania swoich umiejętności w dynamicznym świecie IT.